تحليل سايت خبری بازتاب

بسم الله الرحمن الرحیم

 سایت خبری بازتاب  :

سایت بازتاب کمی بیش از 3 سال است که فعالیت خود را شروع کرده و نسبت به سایر سایت های خبری از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است و به نظر میرسد که در بین سایتهای خبری فارسی زبان از وضعیت و موقعیت خاصی برخوردار است و از نظر بیننده بیشترین بیننده را به خود اختصاص میدهد .

ارتباط این سایت با مخاطبان :

سایت خبری بازتاب در ارتباط خود با مخاطبینش به دو شیوه عمل میکند . در ذیل هر خبر باکسی وجود دارد که هر شخص مخاطی میتواند نظرات و پیشنهادات خود را در آن باکس وارد کند و در مورد خبر مذکور نظرات خود را ابراز دارد . البته این نظرات بعد از تایید و البته گلچین توسط مدیریت سایت در زیر همان باکس برای علاقه مندان نمایش داده میشود . دلیل این انتخاب از دید مدیریت سایت حجم وسیع نظرات مخاطبان میباشد که بی شک نشان دادن تمامی آنها دور از ذهن است .

شیوه ی دیگر تماس با مخاطب که البته از نوع اول آن وسیع تر و در محدوده ی باز تری میباشد لینکی است با عنوان " تماس با ما " که در بالای سایت خودنمایی میکند . در این قسمت مخاطبین میتوانند پیشنهادات و نظرات خود را در هر زمینه ای که البته مرتبط با سایت میباشد بفرستند . اگر بر روی این لینک کلیک کنید با این جمله مواجه میشوید : " اگر مايل هستيد در اطلاع رساني سايت بازتاب مشاركت داشته باشيد،اخبار،گزارش ها،عكس ها،كاريكاتورها،مقالات و يادداشت هاي خود را براي ما بفرستيد تا مورد استفاده قرار گيرد. لطفا ديدگاه هاي خود را براي ما ارسال داريد. "

حامیان سایت بازتاب :

در مورد حمایت معنوی ، مالی و سیاسی از این سایت هر چند آقای محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام چند بار تاکید کرده که فقط ارتباط فکری با گردانندگان این سایت دارد و حمایت دیگری نمی کند ولی گفته میشود که این سایت وابسته به وی است و از حمایت های او بر خوردار است .

البته لازم به ذکر است که این سایت از حجم آگهی های تبلیغاتی قابل توجهی برخوردار است که طبعا باید هزینه های آن را تامین کند و لااقل در شرایط فعلی نیاز به پشتیبان مالی دیگر نداشته باشد .

مخاطبان نسبتا زیاد این سایت که به طور متوسط بیش از صد هزار نفر میباشد خود موجب جذب آگهی بیشتر و با قیمت مناسب را فراهم میکند .

تعداد دفعات بازدید از  سایت مذکور برای هر خبر در بالای تیتر درج شده و نشان از مقدار مخاطب آن خبر خاص میباشد .

پیوندهای سایت بازتاب :

لینک ها و پیوند های این سایت در صفحه ی اصلی فقط با عنوان " پیوندها " مشخص شده است که در صورت کلیک بر روی آن صفحه ای جدید گشوده میشود که شامل خبر گزاری ها ، سایت های خبری ، مطبوعات ،  رادیو و تلویزیون ، نشریات و روزنامه های خارجی ، وزارتخانه ها و سازمان های دولتی ، سایت های فرهنگی و هنری ، مراجع و علما ، شبکه های صدا و سیما ، سایت های ورزشی ، سایت های اشخاص ( خاتمی ، مطهری ، ابطهی ، شجریان و .... ) ، بانک و بیمه ، سایت های علمی و پژوهشی ،  پزشکی ، موتورهای جستجو ، دانشگاه ها و سایت های دیگر  ( تبیان ، شمسه ، ایتنا ، لوح و .... ) است .

مطالب مندرج شده در سایت بازتاب :

مطالبی که در این سایت گذاشته میشود با توجه به اسم سایت اطلاعات و اخبار روزانه همراه با ستونی از یادداشت ها در سمت راست سایت که شامل گفتگوها ، مصاحبه با کارشناسان مربوط در زمینه های مختلف میباشد   . در سمت چپ سایت نیز ستونی با عنوان جدید ترین اخبار وجود دارد که منبا آنها سایت ها و خبر گزاریهای دیگر میباشد و مخاطب میتواند گزیده ی اخبار را در این قسمت مشاهده کند . اما مطالب درج شده در وسط سایت جمع آوری شده توسط خود سایت و منبع بازتاب میباشد .

برای ارزیابی کیفیت سایتهای اینترنتی و به طور خاص سایت بازتاب میتوان از معیارهای هشتگانه ای که در زیر میآید بهره برد :

1. صحیح بودن اطلاعات :

در خصوص صحیح بودن اخبار و اطلاعات درج شده در این سایت با توجه به تقسیم بندی سه گانه که پیش از این به آن اشاره شد از چند جهت میتوان آن را بررسی کرد .

در مورد ستون سمت چپ این سایت اخبار همیشه با ذکر منبع درج میشود .

ستون سمت راست این سایت یعنی یادداشت ها با توجه به اینکه ماهیت آنها چیزی غیر از خبر پراکنی است و تحلیل و اظهار نظر های کارشناسان مختلف است پس بی شک درستی و غلطی و به کار بردن لفظ صحیح و نا صحیح بودن در آنها کاری بیهوده است و چندان منطقی نمیباشد .

اما در خصوص اخبار و اطلاعات اصلی این سایت که همانا ستون وسط را در بر میگیرد دو مورد بر باور ما در این خصوص می انجامد و آن دو مورد یکی تاثیر گذاری و دیگری تعداد قابل توجه بازدید کننده ها و مخاطبانش میباشد .

2. اعتبار نویسنده :

بی شک این مورد شامل اخبار و اطلاعات نمیشود اما در مورد یادداشت ها که دارای نویسنده هستند استفاده از کارشناسان نسبتا متخصص در زمینه های مختلف از مزیت های این سایت میباشد که ذکر تخصص و پیشینه ی کوتاهی از آنان معمولا در ابتدای یادداشت ذکر میشود و اعتبار او این چنین بر مخاطب نمایان میگردد .

3. چگونگی پوشش مطالب :

تمامی مطالب از تیتری مرتبط با مطلب برخوردارند و به کاربر این اجازه را می دهند تا آنچه را که می خواهد بخواند خود انتخاب نماید که عدم تیتر و یا تیترمناسب می تواند کاربر را از دنبال کردن مطلب منصرف نماید.

بیشتر لینکهایی که در این سایت وجود دارد  خبر گزاریها و سایت های خبری  است که بی گمان مرتبط با خود این سایت که ماهیتی خبری دارد میباشد .

این سایت به دلیل دارا بودن اخبار ، سایت های خبری گوناگون ، گزیده ی اخبار و یادداشت ها و تحلیل ها و نقدها و ... مطالب موجود را به خوبی پوشش می دهد.

4. بروز بودن سایت :

بی شک همه ی ما میدانیم که یکی از مهمترین ویژگی یک سایت خبری به روز بودن و منطبق بودن با آخرین اخبار های منتشر شده در دنیا میباشد . هر چه خبر رسانی یک منبع خبری از سرعت بالاتری برخوردار باشد بی گمان موفق تر بوده و امتیاز بالایی را از سوی مخاطبین خود دریافت خواهد کرد .

در این سایت تاریخ و ساعت به روز شدن در بالای صفحه ی نخست نمایش داده میشود . این سایت علاوه بر اینکه هر روز به روز میشود در مواقعی در طول روز نیز در صورت مراجعه به سایت در صورت وجود و پیشامد خبر و واقعه ای شاهد خبر های جدید خواهیم بود .

5. تراکم جامعیت مطالب :

فشرده نویسی وساده نویسی یکی از ویژگی های اصلی این بخش است. اغلب مطالب و اخبار های درج شده در ستون وسط و سمت چپ دارای این سادگی و البته کوتاه بودن هستند . اما در صورتی که مخاطب سایت بخواهد وارد تحلیل ها و نقد ها و به طور کلی مسائل پیچیده تر شود با رجوع به قمت یادداشت ها به مقود خود میرسد و البته لازم به ذکر است که مطالب مندرجه در این قسمت از حجم بالاتری برخوردار است . که البته ماهیت این گونه گفتگوها لازمه ی اطناب کلام میباشد .

6. تعاملی بودن صفحه :

این مورد در مقدمه و در قسمت ارتباط این سایت با مخاطبان به طور کامل توضیح داده شده است .

7. اهداف ذهنی و واقعیت ها :

البته شکی در هدف سایت بازتاب مبنی بر رساندن اطلاعات و اخبار صحیح به مخاطبان خود نیست . این هدف در اسم سایت و در نگاه اول به وضوح بر مخاطب و بازدید کننده روشن است . در مورد اینکه آیا این سایت توانسته است به هدف ذهنی خود برسد شاید بتوانیم با توجه به انبوه مخاطبان به پاسخی مثبت به این سوال دست یابیم .

8 . سرعت دسترسی :

بالا آمدن صفحه در ابتدا به زمانی در حدود 5 الی 10 ثانیه نیاز مند است . کاربر میتواند هر یک از مطالب درخواستی که میل به خواندن کامل آن ها را دارد بر روی تیتر مورد نظر کلیک کرده تا پنجره ای جدید باز شده و کاربر بتواند همزمان چندین صفحه به همراه صفحه ی اصلی را در پیش دیدگان خود داشته باشد .

با کلیک کردن بر روی هر تیتر در حد چند ثانیه زمان نیاز است تا صفحه بالا آمده و کاربر بتواند مطلب مورد نظر را مطالعه کند .

 

 

/>

 

 

***

 نتیجه گیری :

در دنیای امروزه ی ما آنچه بیش از همه مهم جلوه داده میشود و از اهمیت بسزایی بر خوردار است دانستن و شناخت است

یکس از اموری که ما برای زندگی بر روی این کره ی خاکی نیازمند هستیم با خبری از محیط اطرافمان میباشد و اینکه در جای جای این جهان پهناور چه میگذرد .

بی شک لزوم وجود مراکز اطلاع رسانی اعم از رسانه ها ، مطبوعات و سایتهای خبری بر هیچ کس پوشیده نیست . آنچه امروزه از اهمیت بسزایی برخوردار است سرعت اطلاع رسانی است که هر مرکز خبر رسانی سعی و کوشش خود را در این جهت به کار میبندد تا اخبار را در عین سرعت در رساندن به نظر بینندگان آن را صحیح و درست منتشر سازد .

شاید این بار هم بشود تنها با نگاه بر سیل عظیم مخاطبین سایت بازتاب در طول 3 سال گذشته نتیجه گرفت که توانسته است برای مخاطب علاقه مند محیطی امن و مطمئن فراهم آورد .

منابع :

وبلاگ آنلاین

سایت بازتاب

 

 

 

/ 1 نظر / 18 بازدید